Szanowni Państwo,

Od 27 czerwca do 15 września br. możecie Państwo w Muzeum Narodowym – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie podziwiać wystawę grafik z naszej kolekcji. "Od stworzenia świata do apokalipsy" ("From the creation of the world to the apocalypse"; „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“) to 226 rycin i 4 albumy z pracami najznakomitszych mistrzów grafiki.

W dziełach rytowanych m.in. przez Martina Schongauera (1450–1491) i Albrechta Dürera (1471-1528) oraz rytowników odtwarzających rysunki Pietera Brueghela Starszego (1525–1569), Petera Paula Rubensa (1577–1640) czy Williama Hogartha (1697–1764) ułożonych na wileńskiej wystawie w pięć części - Świat Biblii, Świat mitologii i antyku, Świat jako alegoria, Świat poznawany i ujarzmiany, Koniec świata - obejrzycie Państwo kompletne serie rycin.

Jako całość były szczególnie poszukiwane przez zbieraczy, a dziś osiągają bardzo wysokie notowania na światowym rynku dzieł sztuki. Niektóre z zaprezentowanych rycin mają metrykę historyczną sięgającą schyłku XVI wieku. Ich wieloplanszowy charakter umożliwiał szerokie ukazanie tematu, w tym zwłaszcza narracji prezentujących różne wydarzenia i czyny bohaterów.

Kuratorką wystawy jest Kierowniczka Gabinetu Rycin - Magdalena Adamska, a sam pomysł, dbałość o dobór prac, merytoryczną stronę wydarzenia jest jednym z przykładów Jej ogromnej wiedzy na temat rycin i pasji, z jaką od lat się nimi zajmuje.

Serdecznie zapraszamy do Wilna!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/share/A6nCFs5nWBpPRoHy/