·    Aktualności   ·   Wydarzenia   ·    Szukaj    ·    Kontakt    ·        ·

 

Szanowni Państwo,

przedstawiamy informację dotyczącą naszej bieżącej działalności w zakresie współpracy międzynarodowej. Od 15 do 17 czerwca w Wilnie odbywać się będzie konferencja naukowa poświęcona Joachimowi Lelewelowi, postaci niezwykle zasłużonej dla historii i kultury. Biblioteka jest współorganizatorem spotkania, a referat o lelewelianach w naszych zbiorach wygłosi nasza Pani Dyrektor dr Agnieszka Fluda-Krokos. Poniżej plakat i program wydarzenia.

 

 

Szanowni Państwo,

zapraszamy do odwiedzenia naszego oficjalnego kanału na portalu YouTube.

Aktualnie można na nim zobaczyć nagrania z naszej ostatniej konferencji "Artificem commendat opus. Zbiory graficzne w zasobach bibliotek, archiwów, muzeów i kolekcji prywatnych". W najbliższych tygodniach będziemy publikować dla Państwa kolejne materiały z konferencji. Zachęcamy do subskrypcji kanału!

Link: https://www.youtube.com/channel/UCmMlBweZolGLvE3OfT5svVw.

 

Szanowni Państwo,

w czerwcu, lipcu i sierpniu gościliśmy w naszej Bibliotece ekipę filmową.

Dziś z radością dzielimy się efektami współpracy, które powstały w ramach realizacji programu "Dzieła, arcydzieła w zbiorach Polskiej Akademii Umiejętności". Ze zbiorów Biblioteki bezcenne rękopisy przybliży Państwu dr hab. Ewa Danowska - kierownik Działu Zbiorów Specjalnych, a o grafikach opowie kierownik Gabinetu Rycin - mgr Krzysztof Krużel. Naszym Wspaniałym Pracownikom gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe realizacje, a Państwa zachęcamy do zapoznania się z "Dziełami, arcydziełami...".

Informujemy także, że nagrania będą emitowane od 1 września br. w TVP 3 Kraków codziennie, o godz. 8.42 i 17.35.

Link: http://dzielaarcydziela.pl.

 

 

30 maja 2020 r. w wieku 91 lat odszedł od nas Profesor Stanisław Grodziski. Był wybitnym historykiem prawa. W swojej długoletniej karierze naukowej piastował funkcje  kierownika Katedry Historii Prawa i Państwa Polskiego (1968-1978), dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1968–1971), prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego (1987–1990). Profesor był autorem licznych publikacji naukowych z dziedziny historii prawa polskiego. Szczególnym zainteresowaniem darzył Kraków i dawną Galicję. Za swoją działalność był ceniony i nagradzany. Wśród licznych nagród i wyróżnień wymienić można Krzyż Oficerski (1994) i Krzyż Komandorski (2000) Orderu Odrodzenia Polski, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego (2002) i Nagrodę Miasta Krakowa (2018).

My zapamiętamy Pana Profesora jako wskrzesiciela Polskiej Akademii Umiejętności, jej Wiceprezesa (1994-2000), Czytelnika i Darczyńcę naszej Biblioteki oraz niezwykle ciepłego Człowieka.

Rodzinie i Przyjaciołom Profesora składamy wyrazy głębokiego współczucia.

 

Dyrekcja i Pracownicy Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie

 

 

Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie we współpracy z Archiwum Nauki PAN i PAU zaprasza na otwarcie wystawy Ex musicis. Ekslibrisy muzyczne ze zbiorów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie w dniu 11 grudnia (środa) 2019 r. o godz. 13:00 w Archiwum Nauki PAN i PAU przy ul. św. Jana 26 w Krakowie. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 239 ekslibrisów ze zbiorów Biblioteki oraz eksponaty uzupełniające z zasobów Zbiorów Specjalnych Biblioteki, Archiwum Nauki PAN i PAU oraz Fototeki Lanckorońskich.

Kurator wystawy: dr Agnieszka Fluda-Krokos
Autorka grafiki: Anna Baster

 

 

Wystawę będzie można oglądać do 23 stycznia 2020 r.

 

 

Zapraszamy do sali wystawowej Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie (ul. św. Jana 26) na wystawę prac graficznych i rysunkowych Ewy Zawadzkiej. Prezentowane prace zostały ofiarowane przez Artystkę do kolekcji Gabinetu Rycin Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie.


Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 do 4 października 2019.

 

 

Z przyjemnością informujemy, że w Czytelni Głównej naszej Biblioteki udostępniliśmy  50 tomów Diccionario Biográfico Español wyd. przez Real Academia de la Historia w latach 2009-2013. Ten jedyny dostępny w Polsce egzemplarz trafił do nas w ramach projektu naukowego NPRH pt. Documenta polonica ex Archivo Generali Hispanae in Simancas. Nova Series II-III. 8.05.2018 - 8.05.2023. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Ryszard Skowron.

Zapraszamy do korzystania.

 

 

 

 

 

Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, Archiwum Nauki PAN i PAU oraz Alina Kalczyńska-Scheiwiller
zapraszają na wystawę „Seria oryginalnych grafik artystów polskich w opracowaniu Aliny Kalczyńskiej 1984–2014”.
Wystawa będzie czynna do 4 czerwca 2018

 

W drugiej edycji konkursu o dostęp do infrastruktury badawczej oferowanej przez Polskie Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym E-RIHS.PL, nagrodzony został projekt:  Badanie Kancjonału Wawrzyńca z Giesek ze zbiorów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, którego kierownikiem jest dr Elżbieta Knapek

 

Zbiór starych druków wzbogacił się w styczniu 2017 r. cztery dzieła ofiarowane nam przez Pana Mirosława Kruszyńskiego.

Bardzo serdecznie dziękujemy za cenny dar.

Back to top